ZAKŁAD WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI sp. z o.o. w Strzelinie

Nie dokarmiaj szczurów

Szczury są problemem każdego miasta, Strzelin nie jest tu wyjątkiem. Opanowały wszelkiego rodzaju kanalizacje podziemne, idealnie czują się w instalacjach sanitarnych, szczególnie zimą mają tam ciepło i pod dostatkiem pożywienia.Główną przyczyną pojawiania się szczurów w naszych okolicach zawsze jest wyrzucane pożywienie. O ile trafia ono do śmietników, szczury ograniczą się do nich. Dużo gorzej jeśli wrzucamy resztki do kanalizacji – zapewniamy im stały dostęp do pożywienia i przyczyniamy się do gwałtownego wzrostu szczurzej populacji. Złe nawyki mogą szkodzić nam wszystkim.

Znanych jest wiele przypadków, kiedy szczury wychodzą z toalet nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale również w wielopiętrowych budynkach. Jest to możliwe dzięki temu, że rury na niektórych odcinkach wypełnione są powietrzem, co sprytnie wykorzystują gryzonie. Niestety, kanalizacja stanowi idealne miejsce bytowania szczurów – jest w niej wiele resztek pożywienia, a rury pełnią rolę osłony przed człowiekiem i warunkami atmosferycznymi. Jest to także miejsce, w którym szczury zarażają się groźnymi dla człowieka bakteriami chorobotwórczymi. Przenoszą groźne dla ludzi bakterie i wirusy, z którymi kontakt może wywołać zarażenie m.in. chorobą Weila, szczurzą gorączką, tyfusem plamistym czy tasiemcem. 

Szczury mieszkające w kanalizacji nie tylko przenoszą poważne choroby, a także niszczą samą sieć. W wielu miastach zakłady komunalne mierzą się z degradacją sieci kanalizacyjnej wobec podgryzania łączeń rur przez szczury prowadząc do nieszczelność sieci, skażenia gleby, jak również powodują awarię i ich kosztowne naprawy. ZWiK Strzelin okresowo zleca specjalistycznym firmą wykonywanie deratyzacji w kanalizacji sanitarnej. Od zawsze jednak wiadomo że, lepiej starać się zawczasu zapobiegać niż leczyć skutki.

Podsumowując największą bronią w walce z szczurami jest informowanie i edukacja mieszkańców oraz zmiana nawyków. Razem możemy sprawić by kanalizacja stała się dla gryzoni miejscem mniej atrakcyjnym. Dlatego też, dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo i nie dokarmiajmy szczurów.«

Aktualności

Uwaga - przerwy w dostawach wody

W związku z budową sieci wodociągowej, w dniu 11 marca br. wystapią przerwy w dostawach wody dla ul. Energetyków i Pęcza.
więcej...

Sprzedajemy podnośnik koszowy

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Strzelinie ogłasza sprzedaż pojazdu marki STAR 200 podnośnik koszowy Bumar Koszalin typ P184H
więcej...

Kanalizacja dla Pławnej etap Ia

Rozpoczęliśmy opracowanie wniosku  do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, o dofinansowanie zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Pławna- Trześnia etap Ia” w ramach programu priorytowego – Ochrona Wód.
więcej...

Budowa wodociagu w ul. Grota Roweckiego

W czerwcu rozpoczynamy budowę sieci wodociągowej z przyłączami w ulicy Grota Roweckiego w Strzelinie
więcej...

Trochę wody dla ochłody

Tradycyjnie już, wraz z pierwszymi upałami, strzeliński ZWiK zamontował na Rynku kurtynę wodną, by choć trochę ulżyć przechodniom w przetrwaniu wysokiej temperatury.
więcej...